Rakety už dlho patria medzi najznámejší druh zábavnej pyrotechniky na Slovensku. V minulosti sa rakety často požívali ako vysokoletné ohňostrojné telesá pri profesionálnych ohňostrojoch.
Výhody a nevýhody rakiet
Medzi ich výhody patrili najmä vysoký dolet a krásny kométový chvost (čiara iskier zostávajúcich na oblohe za motorčekom, ktorý poháňa raketu).
Rakety majú však aj pár svojich nevýhôd medzi ktoré patrí: tvrdá legislatíva na obsah efektovej časti rakety, čo znamená malý obsah pyrozlože. Aj keď niektoré rakety, hlavne kategórie 3, dokážu vyletieť aj 150 m a spraviť na oblohe nádherný efekt s rozpätím 30 m. Jednou z ďalších nevýhôd je ťažko predpokladateľný smer letu a umiestnenie výbuch na oblohe hlavne pri bočnom vetre. Jednoducho povedané, keď fúka vietor, hlavne ak je silnejší, tak vám raketa môže vybuchnúť na inom mieste na oblohe ako ste plánovali. Ďalej treba pri tomto druhu zábavnej pyrotechniky predpokladať, že veci s ktorými raketa vyletela do vzduch aj dopadnú na zem. A tu vzniká nebezpečenstvo dopadu ohorených zvyškov rakety a motorčeka spolu s drevenou paličkou, ktorá slúži ako stabilizátor letu. A poslednou vecou je to, že nemôžete na sto percent predpokladať, kedy raketa vyletí do vzduchu, pretože čas štartu závisí od dĺžky zápalnice. Takže z tohto dôvodu vzniká menší problém pri načasovaní výbuchu rakety pri ohňostroji.
Na základe týchto nevýhôd sa rakety pri profesionálnych ohňostrojoch dnes už takmer nepoužívajú, nahradili ich iné pyrotechnické výrobky, pri ktorých sa uvedené nevýhody nenachádzajú napríklad guľové bomby.
Veľkosť a dolet
Rakety môžme rozdeliť podla veľkosti na malé, nízko-letové, ktoré majú dolet 20-50 m a priemer efektu je 1,2 m. Veľké rakety doletia oveľa vyššie a preto názov vysoko-letné pri týchto raketách sa výška doletu pohybuje od 80-150 m a majú priemer 5-30 m. Samozrejme všetky tieto parametre závisia od zakúpenej rakety a od množstva pyrozlože v rakete. Obsah pyrozlože sa pri raketách vždy udáva zrátaním motorčeka a efektovej časti.
Počet efektov
Rakety môžu mať jeden alebo viac efektov. Klasické jedno-efektové rakety sú vám určite dobre známe. Niektoré majú viac výrazný alebo menej výrazný kométový chvost a na oblohe vybuchnú len jeden krát. Viac efektové rakety sú tie, ktoré na oblohe vybuchnú viac krát, ich počet závisí od samotnej rakety. Viac výbuchová raketa má 2 až 3 výbuchy v krátkych intervaloch za sebou.
Efekty
Efekty rakiet sú rozhodne jednou z vecí, o ktorých by sme sa mali zmieniť v tomto článku. Delia sa na niekoľko kategórií a tou najzákladnejšou sú klasické rakety. Prvotný efekt, ktorý táto raketa za sebou zanecháva je kométový chvost a v momente, keď raketa dosiahne potrebnú výšku nasleduje konečný zvukový a svetelný efekt (rozostrelenie svetlíc do rôznych ohňostrojových obrazcov). Druhým typom sú hvízdavé rakety, ktoré počas letu vydávajú silný hvízdavý zvukový efekt spolu s kométovým chvostom alebo bez neho a samozrejme konečným svetelným efektom. Posledný typom rakiet sú takzvané padáčikové rakety, ktoré majú od štartu kométový chvost a pri dosiahnutí maximálnej výšky letu sa otvorí, malý papierový padák, na ktorom horí farebná svetlica, pričom padáčik so svetlicou padajú pomaly k zemi.
Leave a Reply